Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Χάρης Προβολή Ανάρτησης
Συμφωνώ με xmakr.

Αφού είναι εκτός σχεδίου, σίγουρα απαιτείται ο συντελεστής 1,70.
Ο έλεγχος της υπέρβασης δόμησης γίνεται με την επιτρεπόμενη δόμηση που αντιστοιχεί στην αυτοτελή ιδιοκτησία.
Προσοχή. Στο εμβαδόν του υπογείου δεν θα προσμετρήσεις τους περιμετρικούς τοίχους.
@ Χάρη,
Αν έχεις διαβάσει τις ερωτοαπαντήσεις Η4 και Γ10, δεν αναφέρεται στον συντελεστή εκτός σχεδίου. Ειδικά στην ερώτηση Γ10 το επισημαίνει καθαρά «Στην εκτός σχεδίου περιοχή» και στη απάντηση παρακάτω αναφέρεται στους συντελεστές 1 «Οικοδομική άδεια», 3 «Είδος χρήσης» και 4 «Αλλαγή χρήσης» και ΟΧΙ στον συντελεστή εκτός σχεδίου!
Εκτός από τις ερωτοαπαντήσεις υπεκα στο σεμινάριο που έγινε στην Κομοτηνή η ομιλήτρια (δεν ήταν η Λεμπέση) αναφέρθηκε σε παρόμοιες περιπτώσεις και είπε ότι όταν το κτίριο έχει κατασκευαστεί συμφώνα με οικοδομική άδεια χωρίς παρανόμια τότες δεν βάζουμε τον συντελεστή εκτός σχεδίου!
Οι έμπειροι το φόρουμ τι γνώμη έχουν πάνω στο θέμα, πως σας ακούγεται αυτό; Σκεφτείτε και το εξής παράδειγμα: Ένας που βγάζει ο.α. για 100τ.μ. μονοκατοικία, κατασκευάζοντας προσθέτει αλλά 100τ.μ. αυθαίρετα δίπλα από το νόμιμο κτίριο. Και ένας άλλος που βγάζει ο.α. για 100τ.μ ισόγεια μονοκατοικία με 100τ.μ. υπόγειο αλλά η μόνη παρανομία που κάνει στη πορεία το υπόγειο το χρησιμοποιεί σαν κατοικία. Τώρα σύμφωνα με τον υπολογισμό σας και οι δυο θα πληρώσουν το ίδιο πρόστιμο ενώ ο ένας έχει κάνει μεγάλη παρανομία σε σύγκριση με τον άλλο.
Εκτός από την περίπτωση με το υπόγειο, μου έτυχε και κάποια άλλη περίπτωση εκτός σχεδίου διώροφη με κατάστημα στο ισόγειο και γραφεία στον πρώτο όροφο σύμφωνα με ο.α. Ενώ στην πράξη η όροφος έχει μετατραπεί σε κατοικία! Τώρα έχοντας εγώ ως πρότυπο την «ερωτοαπάντηση Γ10» και το δηλώσω εντός σχεδίου μόνο και μόνο για μην πολλαπλασιάσει με το 1,7 το ειδικό πρόστιμο, τι κυρώσεις μπορεί να έχω στο μέλλον; Ξέρω ότι αν κάνουμε υποβολή δήλωσης αυτό θεωρείται υπεύθυνη δήλωση!